Ułatwienia dostępu

podcast nagranie

Wszystkie przygotowania mamy już za sobą: wiemy już, dla kogo przeznaczone będą nasze podcasty, czyli grupa docelowa, oraz mamy przygotowany sprzęt do nagrywania i montażu.

Teraz przystępujemy do najprzyjemniejszej części naszej pracy:

 • Ustalamy harmonogram nagrywania oraz publikacji;
 • Planujemy nasze odcinki;
 • Wyszukujemy i zapraszamy naszych gości;
 • Nagrywamy;
 • Zajmujemy się postprodukcją.

Najważniejsza w tym wszystkim jest regularność. Dobrze jest opracować sobie harmonogram publikacji. Jeśli planujesz publikację dwa razy w tygodniu lub na przykład 4 razy w miesiącu, musisz wziąć pod uwagę czas potrzebny na "wyprodukowanie" gotowego odcinka podcastu. Obejmuje to edycję nagrania, dodanie podkładu muzycznego, wstawek na wejście i na zakończenie oraz opracowanie grafiki okładki. Jeśli planujesz nagranie z zaproszonym gościem, musisz wszystko odpowiednio wcześniej ustalić, najlepiej tydzień lub dwa wcześniej.
Jednak zanim rozpoczniesz nagrywanie, warto przygotować sobie listę rzeczy do wykonania. Pomoże to w odpowiednim przygotowaniu się do tematu nagrania.

Oto kilka kroków, które warto podjąć:

 • Warto sprawdzić, czy temat, który chcemy poruszyć w naszym podcaście, jest interesujący dla potencjalnych odbiorców, a nie tylko dla nas samych;
 • Przeprowadź dokładne rozpoznanie tematu, który planujemy omówić w naszym podcaście. Przygotuj dodatkowe przykłady i pytania związane z tematem;
 • Wyszukaj i zaproś swojego rozmówcę na nagranie;
 • Rozpisz plan odcinka i przygotuj notatki z tematu, który zamierzamy omówić. Przygotuj także przykłady czy przypadki do dyskusji;
 • Przygotuj zarys odcinka podcastu oraz dodatkowe pytania. Możesz mieć również przygotowane opracowania czy publikacje, które znalazłeś podczas przygotowań;
 • Po potwierdzeniu udziału gościa, ustal dokładną datę i godzinę nagrania. Przekaż szczegóły techniczne dotyczące nagrania i przekaż gościowi pytania, które będziesz zadawać podczas rozmowy;
 • Zaplanuj pracę nad postprodukcją dźwięku. Opracuj okładki i materiały na media społecznościowe. Wszystkie te prace uwzględnij w harmonogramie;
 • Nagrywaj odcinek;
 • Po nagraniu przejdź do postprodukcji. Zredaguj nagranie, dodaj podkład muzyczny, wstaw reklamy, rozpoczęcie i zakończenie. Możesz także zapowiedzieć kolejny odcinek z kolejnym gościem;
 • Kolejnym etapem jest publikacja podcastu w Internecie;
 • Na koniec, nie zapomnij o promocji. Promocja jest kluczowa dla dotarcia do nowych słuchaczy, więc promuj swój podcast jak najbardziej aktywnie.

Przygotowania do nagrania podcastu:
Warto sobie rozpisać listę tematów, jakie chcemy poruszać w naszych podcastach, oraz dobierać sobie gości do naszych tematów.
Tworzymy zarys scenariusza lub konspektu odcinka. Oczywiście nie robimy tego za jednym razem dla wszystkich naszych odcinków.
Po opracowaniu wszystkiego, ustalamy częstotliwość publikacji naszych podcastów. Jeśli masz możliwość i siłę, możesz nagrać kilka odcinków jednocześnie, z zachowaniem przerwy na przygotowanie się.
Warto każdy odcinek zapowiedzieć na swoich mediach społecznościowych, aby zaciekawić ewentualnych odbiorców i słuchaczy.
Możemy poprosić naszego rozmówcę o gadżet dla naszych słuchaczy, na przykład, jeśli jest to autor książki, możemy uzyskać egzemplarz z autografem.
Przed nagraniem, potwierdzamy z naszym rozmówcą termin, godzinę i miejsce nagrania. Możemy dołączyć mapę dojazdu. Warto również wspomnieć, ile czasu nasz rozmówca musi zarezerwować na nagranie i gdzie po montażu będzie można posłuchać lub zobaczyć nagranie.
Bardzo dobrą praktyką jest rozpisanie sobie czasowego planu odcinka, chociaż oczywiście jest to orientacyjne. Jeśli temat jest ciekawy, nie trzymamy się ścisłych ram czasowych. Jednak po nagraniu i zmontowaniu odcinka warto podzielić go tematycznie, rozpisując, co kiedy będzie omawiane (na przykład, podając listę pytań z ich czasami wystąpienia w konkretnym odcinku).

Nasz podcast warto podzielić na cztery główne części:

 • Otwarcie: W tej części witamy się z naszymi słuchaczami i przedstawiamy się. Jeśli nagrywamy podcast w formie monologu, czyli nie zapraszamy żadnego gościa, warto stworzyć zajawkę, która będzie powtarzana w każdym odcinku. Jest to bardzo istotne, ponieważ te początkowe sekundy decydują, czy zatrzymamy uwagę słuchacza. Warto również na początku podać, o czym będzie odcinek, jaką tematykę poruszymy, ale nie zdradzać wszystkiego od razu.
 • Powitanie gościa: W tej części przedstawiamy naszego rozmówcę, mówimy czym się zajmuje i dlaczego to właśnie ta osoba została zaproszona do naszego odcinka. Zazwyczaj nagrywamy tę część na samym końcu, gdy już wszystko wiemy o naszym rozmówcy.
 • Rozwinięcie: To nasza główna i najważniejsza część - czyli nasza rozmowa, jeśli mamy gościa/gości, lub nasz monolog.
 • Zakończenie oraz CTA (Call to Action): Jest to prośba do słuchaczy o podjęcie jakiejś akcji. Może to być na przykład odwiedzenie Twojej oficjalnej strony internetowej, zakup gadżetów, napisanie recenzji lub po prostu polecenie programu znajomym. Nasze CTA możemy także umieścić jako przerwę reklamową w środku podcastu, aby dać słuchaczom szansę wysłuchania. Często bowiem nie słuchamy zakończenia, podobnie jak niewiele osób ogląda napisy końcowe w filmach.

Podsumowując - podcasty to dynamiczne narzędzie komunikacji, a nagrywanie podcastów to proces wymagający starannego planowania i przygotowania. Kluczem do sukcesu jest przemyślany wybór tematów, struktura odcinka oraz zachęcające otwarcie i zakończenie. Dbałość o jakość dźwięku i promocja na różnych platformach są również istotne dla budowania słuchalności i zaangażowania odbiorców. Wreszcie, szczerość i autentyczność w prowadzeniu rozmowy lub prezentowaniu treści są kluczowe dla przyciągnięcia i utrzymania uwagi słuchaczy.

Pliki Cookies

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z mojej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie możecie dokonać zmiany ustawień w swoich przeglądarkach.

Więcej informacji